سیستم تهویه هوشمند هوا چیست

  • تاریخ انتشار : 2021/05/24
  • نظرات : بدون نظر

سیستم تهویه هوشمند هوا نیز مانند تمام سیستم‌ های هوشمند قابل کنترل از راه دور و با تلفن همراه است. همچنین تهویه مطبوع هوشمند را می ‌توانید حتی وقتی خانه نیستید تنظیم کنید تا پس از ورود به خانه از هوایی مطبوع لذت ببرید. سیستم تهویه‌ هوا خانگی جزو وسایل خانه است که خرید با دقت آن می ‌تواند سال‌ها شما را از خرید مجدد بی ‌نیاز کند. در متن زیر با سیستم تهویه هوای هوشمند بیشتر آشنا شوید:

سیستم تهویه هوشمند هوا چیست

 

اهمیت سیستم تهویه هوشمند هوا در ساختمان

سیستم های تهویه سنتی مشکلاتی داشتند که عمدتاً موجب نارضایتی ساکنین می شد اما با ظهور سیستم های هوشمند، این مشکلات رفع گردیده اند. برای مثال گاهی اوقات تنظیم سیستم های تهویه معمولی زمان بر است و افراد به دلیل مشغله بالای خود نیازمند سیستمی هستند که بتوانند در هر زمان تنها با فشردن یک دکمه گرما و یا سرمای ساختمان خود را تنظیم نمایند، حتی هنگامی که خارج از ساختمان هستند.

علاوه بر آن هزینه انرژی های آب، گاز و برق بالاست و افراد همواره به دنبال راهکارهای صرفه جویی در مصرف آن ها و کاهش هزینه ها هستند. سیستم تهویه هوشمندهوا  این نیازها را برآورده می سازد و راه حلی مناسب برای ناکارآمدی سیستم های سنتی به شمار می آید.

 

چطور می توان سیستم تهویه هوشمند هوا را کنترل کرد؟

سیستم تهویه هوا را می توان در گوشه ای مناسب از منزل نصب کرد. این سیستم های تهویه هوشمند قادر هستند که به وای فای منزل شما متصل شوند و شما می توانید از طریق گوشی های هوشمند خود به سیستم تهویه متصل شوید و آن را از راه دور کنترل کنید. همچنین می توانید آن را خاموش یا روشن نمایید یا از این طریق به سیستم تهویه برنامه بدهید تا طبق همان برنامه فعالیت کند.

 

هوشمند سازی تهویه با اتوماسیون ساختمان

فرض کنید شما در حال برگشت از محل کار خود به سمت خانه هستید. سیستم هوشمند تهویه هوای شما از طریق سیستم جی پی اس موبایل شما محل حضورتان را رصد می کند و میداند دمای مناسب برای مهمانی عصرانه شما ۲۵ درجه است. به محض اینکه به فاصله مشخصی از خانه رسیدید سیستم گرمایش و سرمایشی را به صورت خودکار روشن کرده و خانه هوشمند شما را برای حضورتان گرم و دلچسب می کند.

این سناریو یکی از صدها سیستم اتوماسیون و خودکارسازی ای است که می توان برای یک سیستم تهویه هوشمند طراحی و اجرا نمود. تهویه هوشمند می تواند با اتصال به سنسورهای در و پنجره، سنسورهای رطوبتی، سنسورهای حرکتی و… وظایف و عملکرد های بی شماری را انجام دهد.

 

مزایای هوشمند سازی سیستم تهویه

کاهش هزینه ‌های ناشی از مصرف انرژی تا ۳۰ درصد

ایجاد شرایط مطلوب محیطی بر اساس نوع ساختمان در کنار تامین آسایش و آرامش افراد

افزایش عمر مفید تجهیزات هواساز

تنظیم سریع و آسان دما حتی از روی تلفن همراه یا تبلت

ارتباط با سایر اجزای خانه هوشمند، از جمله سیستم روشنایی، سیستم اعلام هشدار و …

قابلیت تطبیق ساعات و شرایط کاری سیستم با فصل ‌های مختلف و دمای بیرون از ساختمان

 

کلام آخر

امروزه محصولات هوشمند جای خود را در خانه ها باز کرده اند. متخصصین حوزه هوشمند سازی منازل تخمین می زنند که در آینده ای نه چندان دور، خانه های ما پر از سنسورهایی خواهد شد که به محرک های محیطی مختلف و در هماهنگی با یکدیگر واکنش نشان می دهند. به عبارت دیگر، خانه هوشمند قادر به درک شرایط خاص و نشان دادن واکنش مناسب در کمترین زمان است.