مراحل تفکیک کنتور آب برق و گاز

  • تاریخ انتشار : 2021/05/22
  • نظرات : بدون نظر

یکی از مشکلات آپارتمان نشینی، کنتورهای مصرفی مشترک است که اگر راه حل مناسبی برای آن پیدا نشود، ممکن است به بروز اختلافات و ایجاد تنش‌ ها و موقعیت‌ های ناخوشایند و آزار دهنده ‌ای در بین ساکنین واحدهای یک آپارتمان یا مجتمع مسکونی منجر گردد.

در ساختمان هایی که انشعابات آب، برق و گاز واحدها مشترک است، عمدتا میزان مصرف بر اساس جمعیت ساکن در واحد و یا به طور مساوی بین واحدها تقسیم می گردد. این در حالی است که اگر یکی از ساکنان نسبت به مدیریت مصرف خود، بی توجهی نماید، متوسط مصرف و به طبع هزینه مصرف آب، برق و گاز برای تمامی واحدها افزایش می یابد که این موضوع می تواند موجب بروز نارضایتی ساکنین گردد.

یکی از راه‌ هایی که در این زمینه و برای مواجهه با مشکلات کنتور مشترک در آپارتمان اعمال شده است، این است که واحد های نوساز با کنتورهای تفکیک شده ساخته شوند و این موضوع در هنگام دریافت مجوز هم به سازنده تذکر داده می ‌شود.

ما در این مقاله به سراغ موضوع تفکیک کنتور مشترک و مراحل انجام آن و هزینه ‌هایش خواهیم رفت. پس با ما همراه شوید:

مراحل تفکیک کنتور آب برق و گاز

 

تفکیک کنتور آب

شرایط نصب کنتور آب در آپارتمان ‌ها و مجتمع ‌های مسکونی با یک مانع اجرایی قابل توجه یعنی کمبود فضای نصب کنتور های آب به تعداد واحد های موجود در ساختمان مواجه است.

تفکیک کنتور آب فقط در ساختمان ‌هایی که تونل تاسیسات -رایزر- در آنها وجود دارد، ممکن است، به ‌طوری ‌که باید در مسیر ورود لوله آب به هر واحد مسکونی، امکان نصب یک کنتور وجود داشته باشد.

همچنین تصمیم و اجماع همه ساکنان یک مجتمع برای تفکیک کنتور آب الزامی است.

 

تفکیک کنتور برق

اجرای طرح تفکیک کنتور های برق در سراسر کشور به درخواست خود مشترکین منوط گشته است و از آنجا که شرایط لازم برای تفکیک کنتور های برق موجود است، درخواست‌ های متعدد تفکیک کنتورهای برق برای آپارتمان ‌ها و ساختمان‌ های قدیمی، توسط ادارات برق محدوده درخواست، مورد بررسی و اجرا قرار می گیرد و کنتور های مشترک برق از هم تفکیک و جداسازی می شوند. واحد های نوساز نیز می توانند از ابتدا با کنتور های برق تفکیک شده احداث ‌شوند. البته همچنان آپارتمان ‌ها و ساختمان های چند واحدی زیادی هستند که دارای کنتور های مشترک برق هستند، اما هیچ مانعی برای تفکیک آن ها وجود ندارد.

 

تفکیک کنتور گاز

معمولا جداسازی کنتور های گاز با درخواست مشترکین و بدون ایجاد مشکلی خاص انجام ‌می ‌شود، اما در مورد آپارتمان ‌های قدیمی‌ ساز دو حالت وجود دارد:

در حالت اول در برخی آپارتمان ‌ها به دلیل قدیمی بودن لوله ‌های گاز باید تمامی خطوط لوله گاز در سراسر ساختمان تعویض شود که با انجام این کار، عملیات تفکیک کنتورهای گاز انجام می ‌شود.

در حالت دوم در برخی موارد به دلیل هزینه ‌های بالای تعویض همه خطوط گاز، ساکنین واحدهای آپارتمان از انجام تفکیک کنتور های گاز خودداری می ‌کنند.

در نهایت هر چند تفکیک کنتور های گاز از نظر شرکت ملی گاز ایران منع خاصی ندارد اما به دلیل همین موضوع که تامین و پرداخت هزینه لوله های خط جدید و کنتور های جدید بر عهده خود مشترکین می باشد، معمولا ساکنین ساختمان‌ ها و آپارتمان ‌های قدیمی ‌ساز از انجام این کار منصرف می شوند.

 

مشاور املاک منطقه ۲۲ تهران

مشاوره تخصص در زمینه سرمایه گذاری ملکی 

رهن اجاره پیش فروش و خرید آپارتمان در غرب تهران منطقه ۲۲

۰۲۱۴۴۷۶۷۹۵۸