نمای شیشه ای ساختمان

  • تاریخ انتشار : 2021/05/27
  • نظرات : بدون نظر

لازم به ذکر است که در معماری سنتی از شیشه به عنوان ارکان اصلی طراحی نما استفاده می‌ کنند. نمای شیشه ای به دلیل داشتن ویژگی شفافیت و عبور نور، بیشترین استفاده در نمای خارجی در معماری سنتی را دارد.

همچنین می‌ توا‌ن گفت از شیشه های رنگی نیز برای زیبا سازی بیشتر نما، پنجره‌ ها و درب ‌های چوبی استفاده می ‌کنند.

نمای شیشه ای ساختمان

 

کاربرد های نمای شیشه ای

در اوایل قرن بیستم استفاده از شیشه وارد یک دوره جدید شد که آن را معماری مدرن نامیدند. سپس استفاده از شیشه در نماهای ساختمان ‌ها پررنگ تر شد و محبوبیت خاصی پیدا کرد، به طوری که می ‌توان گفت امروزه جزء اولین نماها می ‌باشد که در برج های لوکس به کار برده می‌ شود. برای مثال در ایران در ساختمان بانک مرکزی و باغ کتاب تهران و بازار بزرگ ایران که از بزرگ ‌ترین پروژه ها محسوب می‌ شوند، از نمای شیشه ای استفاده کرده اند.

 

مزایای نمای شیشه

بالا بردن امنیت و ایمنی ساختمان

کنترل کننده صدا

جلوگیری از عبور اشعه ماوراء بنفش

بهره وری از انژی خورشیدی

تنوع در رنگ

کم شدن بار مرده ساختمان

کاهش هزینه

 

انواع روش های اجرا نمای شیشه ای

نمای شیشه ای کرتین وال

اصلی ترین روش اجرای نمای شیشه ای، روش اجرای کرتین وال (curtain wall) است. نمای کرتین وال شیشه ای، از نفوذ آب به داخل ساختمان به خوبی جلوگیری می کند و عایق حرارتی و صوتی خوبی برای ساختمان است و امکان طراحی و اجرای نماهای مختلف را به طراح می دهد.

 

شیشه سکوریت نما

شیشه نمای سکوریت نوع دیگری از انواع نماهای مدرن در ساختمان است و بیشتر برای پوشش معایب نمای شیشه ای اختراع شده است. یکی از معایبی که نماهای شیشه ای دارند مقاومت ناچیز آنها در برابر شکستن است و شیشه نمای سکوریت به دلیل فرآیندی که در آن ایجاد می شود بسیار مقاوم بوده و احتمال شکستن آن ها نزدیک به صفر است.

 

شیشه اسپایدر

نمای شیشه ای اسپایدر از قطعات و عضو های عنکبوتی شکل از جنس استنلس استیل تشکیل شده است. برخلاف سیستم کرتین وال در نمای اسپایدر هیچ گونه سازه عمودی و افقی مشاهده نمی شود. در نمای شیشه ای اسپایدر نحوه اتصال شیشه ها و بارگذاری سیستم نما به صورت نقطه ای و کاربرد اصلی نمای اسپایدر در ساختمان های تجاری و اداری است.

وزن کم سازه و قطعات، مقاومت در برابر عواملی مانند زلزله، باد و غیره، عملکرد مستقل قطعات شیشه، شفافیت نما و نبود پروفیل های نگهدارنده و سادگی جزئیات نما را می توان ویژگی های نمای شیشه ای اسپایدر دانست.

 

فریم لس

در نمای فریم لس سطح نما توسط پروفیل های فلزی شبکه بندی می شود و سپس فریم نما در داخل این شبکه ها قرار می گیرد.این فریم ها دارای لاستیک های مخفی هوابندی و آبندی می باشند که شیشه به آسانی روی آنها نصب می شود. این فریم ها دارای رنگ های متعددی هستند.

زیبایی، آب بندی مناسب، نصب ساده و بارگذاری مناسب را می توان از مزیت های این شیشه برشمرد.

 

استفاده از شیشه در طراحی نمای ساختمان به مهندسین و معماران ساختمان این امکان را می دهد که بتوانند خلاقیت های بیشتری را در طراحی نمای ساختمان به کار گیرند و دست آنان را باز تر از قبل خواهد گذاشت. نمای شیشه ای پل ارتباطی فضای داخلی با دنیای خارج از ساختمان است. در خانه ای که نمای آن با شیشه طراحی شده می توان بر فضای بیرون مسلط بود و دید کامل داشت. علاوه بر آن حسی لذت بخش از تماشای طبیعت یکپارچه بیرون دریافت کرد.

 

مشاور املاک منطقه ۲۲ تهران

مشاوره تخصص در زمینه سرمایه گذاری ملکی 

رهن اجاره پیش فروش و خرید آپارتمان در غرب تهران منطقه ۲۲

۰۲۱۴۴۷۶۷۹۵۸